4minute
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


4nia forever!
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Trupa: Mblaq

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Follow.Me
Admin
Follow.Me


Mesaje : 282
Data de inscriere : 11/04/2013
Varsta : 28
Localizare : Korea

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeSam Apr 13, 2013 11:03 pm

MBLAQ, (în Hangul, 엠블랙, acronim pentru Music Boys Live in Absolute Quality) este un cvintet sud-coreean creat de cântărețul pop R&B, producătorul și actorul Rain în cadrul companiei J.Tune Camp. Cei 5 membri sunt: Seung Ho (Yang Seung Ho: Lider), G.O (Jung Byung Hee: Vocalist), Joon (Lee Chang Sun: Vocalist), Thunder/Cheon Doong (Park Sang Hyun: Vocalist/Rapper), și Mir (Bang Cheol Yong: Rapper). Trupa a debutat în 9 octombrie 2009 la concertul lui Rain, Legend of Rainism.

Pe 14 octombrie 2009 trupa și-a lansat albumul de debut, "Just BLAQ", care intrat în diverse topuri muzicale online și off-line din Coreea de Sud[1]. Apoi grupul a lansat cel de-al doilea album Y pe 19 mai 2010, o piesă inițial compusă de Rain pentru el însuși. El a creat versurile, muzica și coregrafia pentru Y. Pe 10 ianuarie 2011, trupa și-a lansat primul album de studio, BLAQ Style.

2009: Just BLAQ

Fiind instruiți timp de 2 ani, MBLAQ au fost prezentați pentru prima oară pe 21 septembrie 2009, apărând în revista Nylon. Grupul a apărut mai apoi alături de Rain în concertul Legend of Rainism. Au cântat atunci diferite piese de pe albumul lor "Just BLAQ" și au fost primiți cu laudă, cu mulți spectatori la concert și fani care îi considerau ca fiind următorii DBSK[2][3]. Trupa a lansat un teaser pentru melodia lor de debut, "Oh Yeah", pe 12 octombrie[4], videoclipul apărând 2 zile mai târziu. În aceeași zi ca videoclipul a apărut și albumul de debut "Just BLAQ"[5], intrând în diverse topuri din Coreea de Sud. Ziua următoare, debutul formației interpretând melodia "Oh Yeah" a fost difuzat la M.Net M!Countdown.[1].

La începutul lui decembrie, formația a debutat în Japonia, rezultând un documentar realizat în jurul șederii lor acolo [6]. Mai târziu în acea lună, trupa a început promovarea următoarei melodii, "G.O.O.D Luv", al cărei videoclip a fost lansat pe 10 decembrie 2009.

2010: Y

În 19 mai 2010, formația a lansat cel de-al doilea single, Y[7], o piesă produsă, compusă și scrisă de Rain. Videoclipul pentru melodia "Y" a fost lansat în aceeași zi la miezul nopții.[7]. MBLAQ a câștigat locul 1 pe 3 iunie 2010 la emisiunea M!Countdown[8], si au fost votați drept Cea Mai Bună Formație Debutantă pentru prima jumătate a anului 2010 într-un sondaj realizat de site-uri de muzică din Coreea de Sud, obținând 46% din voturi.[9]

Pe 29 decembrie 2010, MBLAQ a lansat un teaser la videoclipul melodiei de pe viitorul album. Primul lor album a fost lansat pe 10 ianuarie 2011.[10]

În data de 30 decembrie 2010, J.Tune Entertainment a fuzionat cu JYP Entertainment. Însă, MBLAQ este parte a J.Tune Camp, și nu este considerată sub conducerea JYP Entertainmnet.

2011: BLAQ Style, Debutul în Japonia și Mona Lisa
BLAQ Style

Deși aveau programată întoarcerea în noiembrie 2010, J.Tune Camp a dezvăluit în decembrie că grupul se va întoarce pe scena muzicală în ianuarie 2011.[11] MBLAQ a expus reclame pe autobuze și în stațiile de transport în comun din Seul înaintea lansării albumului[12] și a fost dezvăluit că MBLAQ au participat personal în producția albumului, alegând toate piesele incluse pe album. Seungho a declarat: " Ca o formă de independență (de Rain), am ales personal toate cântecele și am participat la producție."[13] Seungho a compus și a cântat la pian piesa introductivă Sad Memories, iar Mir a scris partea de rap pentru piesa You're my +.
Pe 3 ianuarie 2011, J.Tune Camp a lansat pe Youtube videoclipul pentru Cry, o piesă R&B produsă de E-Tribe.[15] Videoclipul a înregistrat peste 500,000 de vizualizări într-o săptamână.[16] Un teaser la videoclip a fost lansat în 29 decembrie 2010, inaintea dezvăluirii intregului videoclipul în ianuarie.[17] Între momentul dezvăluirii videoclipului pentru Cry și cel al dezvăluirii albumului, MBLAQ a lansat pozele pentru BLAQ Style.[18] Înaintea lansării albumului pe 10 ianuarie 2011, MBLAQ a susținut un fan-meeting pentru 1500 de fani în 9 ianuarie, unde fanii au putut să urmărească prima interpretare a melodiei Cry și, de asemenea, a melodiei ce urma să fie dezvăluită mai târziu, Stay.[18] Pe 10 ianuarie 2011, MBLAQ și-au lansat primul album de studio și două teasere de videoclip pentru melodia Stay. După doar o zi de la lansarea albumului, MBLAQ a înregistrat 25,000 de comenzi pentru album.[14] În 11 ianuarie 2011, J.Tune Camp a lansat pe Youtube videoclipul întreg pentru Stay , care a înregistrat peste 400,000 de vizualizări într-o săptămână
Membri trupei

Yang Seung Ho
Trupa: Mblaq Seungho
Nume în hangul - 양승호
Data nașterii - 16 octombrie 1987
Rude - Un frate mai mic
Educație - A absolvit Liceul de Artă Anyang
Nume de scenă - Seung Ho
Funcție - Lider și vocalist

Jung Byung Hee

Trupa: Mblaq Go
Nume în hangul - 정병희
Data nașterii - 6 noiembrie 1987
Nume de scenă - G.O (지오)
Funcție - Vocalist

Lee Chang Sun

Trupa: Mblaq Lee+joon
Nume în hangul - 이창선
Data nașterii - 7 februarie 1988
Nume de scenă - Lee Joon (이준)
Funcție - Vocalist
Educație - Specializat în dans la Universitatea Națională de Arte din Coreea

Park Sang Hyun
Trupa: Mblaq JoonLi
Nume în hangul - 박상현
Data nașterii - 7 octombrie 1990
Rude - O soră mai mică și o soră mai mare. Sora mai mare este Sandara Park, membră a formației 2NE1.
Nume de scenă - Cheon Doong (천둥), însemnând Thunder (tunet) în coreeană.
Funcție - Vocalist și rapper

Bang Cheol Yong
Trupa: Mblaq Mir
Nume în hangul - 방철용
Data nașterii - 10 martie 1991
Rude - Două surori mai mari. Cea de-a doua soră este actrița Go Eun Ah.
Nume de scenă - Mir (미르).
Funcție - Rapper.
Sus In jos
https://4nia.forumgratuit.ro
Symphony_of_silence
Oameni
Oameni
Symphony_of_silence


Mesaje : 134
Data de inscriere : 13/04/2013

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeLun Iun 03, 2013 2:17 am

Imi plac melodiile acestei trupe,am aflat de ea datorita melodiei Oh Yeah pe care am auzit-o intamplator cand ma uitam pe youtube,dar pot sa spun ca m-a atras.

Trupa: Mblaq Tumblr_lx3xm0ZPPl1qa7icq

Trupa: Mblaq Tumblr_mh019l3YvQ1rk2o52o1_500
Trupa: Mblaq 10072304
Trupa: Mblaq 39490569_JKDKYJSL
Trupa: Mblaq Tumblr_m1pt9rgDVI1rphnsxo1_500
Trupa: Mblaq 2eocls6
Trupa: Mblaq Tumblr_lxzpuypPpv1r3lq1p
Sus In jos
Follow.Me
Admin
Follow.Me


Mesaje : 282
Data de inscriere : 11/04/2013
Varsta : 28
Localizare : Korea

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeLun Iun 03, 2013 4:51 am

Care dintre membrii iti place cel mai mult?:d
Preferatul meu e Lee Joon Razz I love you Trupa: Mblaq 27238710
Sus In jos
https://4nia.forumgratuit.ro
Symphony_of_silence
Oameni
Oameni
Symphony_of_silence


Mesaje : 134
Data de inscriere : 13/04/2013

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeLun Iun 03, 2013 10:36 am

Pai tot Lee Joon imi place din Mblaq,are comportamentul ala asa copilaros uneori dar totodata poate fi matur si sa nu uit sa mentionez zambetul lui iar dupa el imi place liderul trupei Seungho,care se descurca in rolul pe care il are in trupa,stiind cum sa gestioneze problemele trupei,dar in principal ascult aceasta trupa pentru vocea lor.
Trupa: Mblaq Tumblr_lyz8djSrrI1rnix1io1_500
Trupa: Mblaq Tumblr_m23dw0ei051rp8hb7o1_500

Trupa: Mblaq Tumblr_ma2aucOh8A1rw7if5
Trupa: Mblaq 20100513_mblaqjacketphotos_story11-428x600


Ultima editare efectuata de catre Missing.Memories in Lun Iun 17, 2013 8:45 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Follow.Me
Admin
Follow.Me


Mesaje : 282
Data de inscriere : 11/04/2013
Varsta : 28
Localizare : Korea

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeLun Iun 03, 2013 10:42 am

AH<3 mie imi mai place putin si de Mir. felul in care canta si charisma pe care o are, dar Lee joon e perfect8-> e atat de barbat si totusi atat de copil.Vocea lui e sublima la fel si trupul si personalitatea.
Sus In jos
https://4nia.forumgratuit.ro
Desire.Hope
Admin
Desire.Hope


Mesaje : 21
Data de inscriere : 12/04/2013

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeLun Iun 03, 2013 12:41 pm

Mblaq imi place foarte mult mai ales pentru vocile lor care oarecum sunt in armonie si eu nu pot sa zic ca am un preferat deoarece fiecare dintre ei au ceva care ii fac special si desigur ca toti membri trupei aum charm al lor si sunt frumosi insa fiecare e frumo in felul sau ,si oh da ei chiar depun efrot in ceea ce fac si de acee ii admir .Mblaq sunt bo trupa de admirat.
Sa pun si eu cateva poze.
Mir
1.
Trupa: Mblaq Tumblr_mnkmo4nj4W1rmq51no1_500
2.
Trupa: Mblaq Tumblr_mnm8xr37bJ1rmq51no1_500
3.
Trupa: Mblaq Tumblr_m5vkljHQft1qf7iyco1_500_large
4.
Trupa: Mblaq Tumblr_mixm0ow8z11rztdnwo1_500_large
Lee Joon.
1.
Trupa: Mblaq Tumblr_mlmgdoSAuL1s1p4xpo1_500
2.
Trupa: Mblaq Tumblr_malrb4gfuF1rfkrfro1_500
3.
Trupa: Mblaq Large
4.
Trupa: Mblaq Large
Sus In jos
Follow.Me
Admin
Follow.Me


Mesaje : 282
Data de inscriere : 11/04/2013
Varsta : 28
Localizare : Korea

Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitimeMar Iun 04, 2013 6:08 am

asa e^^
Lee joon. corpul lui e perfect se vede ca a facut balet.- Trupa: Mblaq Leejoo10
Trupa: Mblaq Leejoo11Trupa: Mblaq Leejoo12
Sus In jos
https://4nia.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Trupa: Mblaq Empty
MesajSubiect: Re: Trupa: Mblaq   Trupa: Mblaq I_icon_minitime

Sus In jos
 
Trupa: Mblaq
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Trupa: B1A4
» Trupa: JYJ
» Trupa: B.A.P
» Trupa: U-Kiss
» Trupa- Shinee

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
4minute :: Discover :: Alte trupe-
Mergi direct la: